Anyatehén BISS 2023-tól

Húsmarha támogatás hús- vagy kettőshasznosítású fajta tehenekre és 8 hónapos üszőkre 60-40%-os arányban. Termékenyíteni csak húshasznú vagy kettőshasznosítású fajtával lehet. Birtokontartási követelmény, hogy beadástól számítva 6 hónapig a tenyészetben kell maradnia az állatoknak és a 30%-nak meg kell ellenie az év január 1-től december 31-ig tartó időszakában. A borjúnak születésétől kezdve 1 hónapig az anyával ugyanabban a tenyészetben kell maradnia. Ha a birtokontartási időszakban az egyeddel valami történik, ami miatt le kell vágni vagy elhullik, akkor vis maior bejelentést lehet tenni, amivel támogatható marad az egyed. Ha a tenyészetben tejértékesítés is van, 120 000 kg feletti értékesítés esetén a húshasznú egyedeket külön tenyészetben kell tartani! Az adott évi szaporításokat legkésőbb december 31-ig az ENAR-ba be kell jelenteni!!! Minimális támogatható egyedszám: 3 egyed.

Anyatehén CIS 2023-tól

Húsmarha támogatás hús- vagy kettőshasznosítású fajta tehenekre és 8 hónapos üszőkre 60-40%-os arányban. Termékenyíteni csak húshasznú vagy kettőshasznosítású fajtával lehet. Birtokontartási követelmény, hogy beadástól számítva 6 hónapig a tenyészetben kell maradnia az állatoknak és a 30%-nak meg kell ellenie az év január 1-től december 31-ig tartó időszakában. A borjúnak születésétől kezdve 1 hónapig az anyával ugyanabban a tenyészetben kell maradnia. Ha a birtokontartási időszakban az egyeddel valami történik, ami miatt le kell vágni vagy elhullik, akkor vis maior bejelentést lehet tenni, amivel támogatható marad az egyed. Az adott évi szaporításokat legkésőbb december 31-ig az ENAR-ba be kell jelenteni!!! Minimális támogatható egyedszám: 1 egyed.

Tejhasznú tehén CIS 2023-tól

Tejhasznú szarvasmarhatartás támogatás tejhasznú fajta tehenekre. Legalább 23 hónapos korú tehenekre (minimum 1 ellésnek kell lennie az ENAR nyilvántartában) kérelmezhető, amelyek az adott év március 31-én a tartó tenyészetében voltak (nem az nap kerültek oda). Ha nincs ellés regisztrálva az ENAR nyilvántartóban, mert komplikáció lépett fel az egyednél, akkor az állatorvos igazolhatja a holtellés vagy vetélés tényét a K0800-as formanyomtatványon, amivel támogathatóvá válik az egyed.

Hízottbika CIS 2023-tól

Vágási jogcím, olyan bikákra, amelyek előző év április 1-től az adott év március 31-ig igazoltan, tehát az ENAR nyilvántartás szerint, levágásra kerültek vagy exporttal külföldre vittek. Az egyedeknek a levágás vagy az export időpontjában el kell érnie a 9 hónapos kort és előtte a gazdálkodónál kell lennie minimum 2 hónapig. Az apaállat használatot ellenőrzik, azaz a bika eredetét a termékenyítést és a születést az ENAR alapján ellenőrzik.

Anyajuh BISS 2023-tól

Anyajuh támogatás a birtokontartási időszak végére minimum 1 éves nőivarú juhokra kérelmezhető. 50 anyajuh mellett legalább 1 kosnak kell lennie. Birtokontartási követelmény, hogy adott év június 10-től szeptember 17-ig tartó időszakban a kérelmezett egyedeket folyamatosan a tartó a tenyészetében tartsa. Az ENAR nyilvántartásban a szállítóleveleket vizsgálják. A tenyészetben található tenyészkosokról az instruktor igazolást ad. Minimális támogatható egyedszám: 10 egyed.

Anyajuh CIS 2023-tól

Anyajuh támogatás a birtokontartási időszak végére minimum 1 éves nőivarú juhokra kérelmezhető. 50 anyajuh mellett legalább 1 kosnak kell lennie. Birtokontartási követelmény, hogy adott év június 10-től szeptember 17-ig tartó időszakban a kérelmezett egyedeket folyamatosan a tartó a tenyészetében tartsa. A tenyészetben található tenyészkosokról az instruktor igazolást ad. Minimális támogatható egyedszám: 1 egyed.

Anyatehén Átmeneti nemzeti támogatás 2022-ig

Húsmarha támogatás hús- vagy kettőshasznosítású fajta tehenekre és 8 hónapos üszőkre 60-40%-os arányban. Termékenyíteni csak húshasznú vagy kettőshasznosítású fajtával lehet. Birtokontartási követelmény, hogy beadástól számítva 6 hónapig a tenyészetben kell maradnia az állatoknak és a 30%-nak meg kell ellenie az év január 1-től december 31-ig tartó időszakában. A borjúnak születésétől kezdve 1 hónapig az anyával ugyanabban a tenyészetben kell maradnia. Ha a birtokontartási időszakban az egyeddel valami történik, ami miatt le kell vágni vagy elhullik, akkor kiesés-pótlást vagy vis maior bejelentést lehet tenni, amivel támogatható marad az egyed. Ha a tenyészetben tejértékesítés is van, 120 000 kg feletti értékesítés esetén a húshasznú egyedeket külön tenyészetben kell tartani! Minimális támogatható egyedszám: 3 egyed.

Anyatehén Uniós 2022-ig

Húsmarha támogatás hús- vagy kettőshasznosítású fajta tehenekre és 8 hónapos üszőkre 60-40%-os arányban. Termékenyíteni csak húshasznú vagy kettőshasznosítású fajtával lehet. Birtokontartási követelmény, hogy beadástól számítva 6 hónapig a tenyészetben kell maradnia az állatoknak és a 30%-nak meg kell ellenie az év január 1-től december 31-ig tartó időszakában. A borjúnak születésétől kezdve 1 hónapig az anyával ugyanabban a tenyészetben kell maradnia. Ha a birtokontartási időszakban az egyeddel valami történik, ami miatt le kell vágni vagy elhullik, akkor kiesés-pótlást vagy vis maior bejelentést lehet tenni, amivel támogatható marad az egyed. Minimális támogatható egyedszám: 1 egyed.

Tejhasznú tehén 2022-ig

Tejhasznú szarvasmarhatartás támogatás tejhasznú fajta tehenekre. Legalább 23 hónapos korú tehenekre (minimum 1 ellésnek kell lennie az ENAR nyilvántartában) kérelmezhető, amelyek az adott év március 31-én a tartó tenyészetében voltak (nem az nap kerültek oda). Ha nincs ellés regisztrálva az ENAR nyilvántartóban, mert komplikáció lépett fel az egyednél, akkor az állatorvos igazolhatja a holtellés vagy vetélés tényét a K0800-as formanyomtatványon, amivel támogathatóvá válik az egyed.

Hízottbika 2022-ig

Vágási jogcím, olyan bikákra, amelyek előző év április 1-től az adott év március 31-ig igazoltan, tehát az ENAR nyilvántartás szerint, levágásra kerültek vagy exporttal külföldre vittek. Az egyedeknek a levágás vagy az export időpontjában el kell érnie a 9 hónapos kort és előtte a gazdálkodónál kell lennie minimum 2 hónapig.

Anyajuh Átmeneti nemzeti támogatás 2022-ig

Anyajuh támogatás a birtokontartási időszak végére minimum 1 éves nőivarú juhokra kérelmezhető. 50 anyajuh mellett legalább 1 kosnak kell lennie. Birtokontartási követelmény, hogy adott év március 21-től június 28-ig tartó időszakban a tartó tenyészetében lévő egyedek száma ne csökkenjen a kérelmezett szám alá. A támogatási kérelem beadásakor mellékelni kell az instruktor igazolását a támogatható egyedszámról, amihez az Államkincstár K1350 formanyomtatványát kell használni. Az ENAR nyilvántartásban a szállítóleveleket vizsgálják. Minimális támogatható egyedszám: 10 egyed.

Anyajuh Uniós 2022-ig

Anyajuh támogatás a birtokontartási időszak végére minimum 1 éves nőivarú juhokra kérelmezhető. 50 anyajuh mellett legalább 1 kosnak kell lennie. Birtokontartási követelmény, hogy adott év március 21-től június 28-ig tartó időszakban a tartó tenyészetében lévő egyedek száma ne csökkenjen a kérelmezett szám alá. A támogatási kérelem beadásakor mellékelni kell az instruktor igazolását a támogatható egyedszámról, amihez az Államkincstár K1350 formanyomtatványát kell használni. Minimális támogatható egyedszám: 1 egyed.

Tejágazat állatjóléti támogatás

Jelenleg nem kérelmezhető. 5 éves program, amely a tejhasznú vagy kettőshasznosítású szarvasmarhákra kérelmezhető (o-6 hónapos bika illetve 0 hónapos kortól üszők, tehenek), amelyek előző év május 1-től az adott év április 30-ig a tenyészetben megfordultak.

    Alaptámogatáshoz kapcsolódó kötelezettségek:
  • Állatsűrűségre vonatkozó kötelezettség – „nagyobb férőhelyszükséglet” előírása keretében, a tartási helyen négyzetméterenként átlagosan legfeljebb 0,24 ÁE tartható.
  • Gondozói felügyeletre vonatkozó kötelezettség – a tejtermelő szarvasmarhák naponta legalább két alkalommal ellenőrizni kell.
  • Fejési technológiára és preventív beavatkozásokra vonatkozó kötelezettség - az „állatgondozás” előírása csülökápolás biztosításával.
    Kiegészítő támogatáshoz kapcsolódó kötelezettségvállalások::
  • Természetes körülmények biztosítására vonatkozó kötelezettség – „kijárás a szabadba” előírása legeltetés biztosításával.
  • Takarmányozásra vonatkozó kötelezettség „az állattartás természetes igényeivel összhangban lévő víz- és takarmányellátás ” előírása megfelelő víz és megfelelő takarmányozás biztosításával.
  • + tranzakciós költség

Minimális támogatható egyedszám: 2 ÁE

Őshonos és veszályeztetett állatfajták in-situ támogatása

Jelenleg nem kérelmezhető. 3 éves program, amely a védett őshonos és a veszélyeztetett állatfajták nőivarú - baromfifélék esetén vegyes ivarú - állományának in situ feltételek közötti populációjának fenntartása a genetikai állomány megőrzése a feladata.

    Kötelezettségvállalások::
  • Fajtatiszta magyar szürke szarvasmarha és magyar tarka szarvasmarha esetén „A” főtörzskönyvbe és magyar merinó esetén „A”, „a” főtörzskönyvbe sorolt, illetve magyar szürke szarvasmarha esetében a vonalak megőrzése érdekében történt mesterséges termékenyítésből származó, nem „A” főtörzskönyvbe sorolt, és a fajta fenntartásáért felelős tenyésztőszervezet igazolásával rendelkező nőivarú egyedeket, illetve baromfifélék esetében vegyes ivarú állományt tart.
  • Magyartarka szarvasmarha fajta esetében a támogatást igénylő rendelkezik legalább a 2021.évtől érvényes ivadékvizsgálati szerződéssel.
  • A támogatott állatot/állatokat saját tenyészetében, Magyarország területén tartja
  • A kötelezettségvállalási időszak első napján már rendelkezik az adott fajtára meghatározott minimum jogosult nőivarú állatlétszámnak megfelelő, vagy azt meghaladó egyedszámmal, amely:  szarvasmarhafélék, bivaly és lófélék esetében fajtánként 1 egyed,  juh, kecske és sertés esetében fajtánként 10 egyed,  baromfifélék esetében fajtánként 20 egyed;
  • Lófélék esetében további előírás a támogatási időszak végéig, támogatott tenyészkancánkét legalább egy csikó törzskönyvezése és az adatbázisba történő bejelentése.
  • + tranzakciós költség

Méhészet

Méhészeti ágazat támogatása alapján

  • méz és méhészeti termékek kinyeréséhez és kiszereléséhez, valamint a léptároláshoz szükséges új eszközök beszerzésének támogatása
  • varroa atka elleni alternatív védekezés keretében – higiénikus aljdeszka beszerzésének támogatása
  • kaptárak, méhészeti felszerelések azonosítási rendszerének kialakításának és a rendszer fenntartásának támogatása
  • vándoroltatáshoz szükséges új eszközök beszerzésének támogatása
  • méhanya támogatás
  • varroa atka, a nozematózis, illetve az egyéb kártevők, betegségek elleni gyógyszeres védekezés támogatása